Duch Schulza w Zabrzu

Duch Schulza w Zabrzu

Jeden z najpiękniejszych, najbardziej ekskluzywnych budynków Śląska – nieczynny od dawna Hotel Admiralspalast w Zabrzu w ten weekend odżywa.

Opuszczone i niedostępne od lat pomieszczenia w piątek i sobotę stają się mitycznym „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza. Taki spektakl i performance przygotowała Agata Duda Gracz, jedna z najciekawszych reżyserek i scenografek polskiego teatru. Aktorzy sprowadzeni do Zabrza z całej Polski niczym pacjenci Sanatorium oprowadzają widzów po hotelowych pomieszczeniach przypominając dawny świat wykreowany przez Brunona Schulza. W tej niemal bajkowej scenerii w dawnej hotelowej restauracji otwarta została też „Cukiernia ciast trujących”. To z kolei nawiązanie do tytułu jednego z najsłynniejszych obrazów Witolda Wojtkiewicza, ulubionego malarza Brunona Schulza. Hotelową cukiernię zaaranżowała scenografka Teatru Nowego w Zabrzu Joanna Puk. W dawnym Admiralspalast, obok aktorów, pojawili się też hotelowi boye i kelnerzy ubrani zgodnie z modą początków XX wieku.

Te zdarzenia zainaugurowały w piątek zabrzański sezon z Schulzem pod hasłem „Zabrze Republiką Marzeń”. Okolicznościowy plakat zawieszony na hotelu zaprojektował Rafał Olbiński. Wydarzenia przygotowuje Urząd Miasta wraz z Fundacją Republika Marzeń.

Partnerzy i sponsorzy fundacji